Televizní studio Jiřího Bálka

cestopisné reportáže – přírodovědné pořady – dokumentární filmy

 

 

LEMURIA TV Vimeo

FACEBOOK

REFERENCE

TOULAVÁ KAMERA

OBJEKTIV

DALŠÍ TVORBA

PŘEŽILI ROK 2000

VIDEOUKÁZKY

CESTY S KAMEROU

NABÍDKA CESTOPISNÝCH PŘEDNÁŠEK

FOTOBANKA

O MAJITELI

NABÍDKA TV STUDIA

ORIENTAČNÍ CENÍK

HOVAWARTI

VÝBĚR Z ČLÁNKŮ

 

Aktuálně

(pravidelné aktuality jsou zveřejňovány na naší facebookové stránce www.facebook.com/lemuriatv)

V neděli 8.4.2012 vysílá Česká televize v pořadu Objektiv (od 10:30 na ČT1) naši reportáž o madagaskarském pohoří Ankarana.

Ve spolupráci ze ZOO Dvůr Králové tvoříme průběžně krátké zoospoty o novinkách v ZOO. Můžete je vidět na webu ZOO Dvůr Králové, Facebooku a na Youtube.

V sobotu 27.8.2011 vysílá od 12.30 hodin Česká televize na programu ČT2 (repríza 15.9.2011) náš dokumentární film o užovce stromovéKráska v šupinách. Film je nyní možné vidět i online v archívu ČT na internetu.

V neděli 27.2.2011 byl celý Objektiv věnován osudům severních bílých nosorožců v Keni. Možno sledovat i ze záznamu zde.

Od 27.2. 2011 vysílá Česká televize nový zvířecí večerníček, který jsme natáčeli s Václavem ChaloupkemPohádky pro štěňátka.

Rozhovor o nosorožcích v Keni a Madagaskaru v pořadu Před půlnocí (ČT24) najdete zde.

V lednu 2011 jsme opět natáčeli v keňské rezervaci Ol Pejeta. Krátké video je zde.

Česká televize v pátek 17.12.2010 vysílá od 20.00 na ČT2 v rámci cyklu Zázračná planeta náš dokument Návrat nosorožců do Mkomazi. Více na stránce pořadu zde.

Dokončujeme dva dokumentární filmy – Chov psa hyenového v ZOO Dvůr Králové a Africká savana (oba ve spolupráci se ZOO Dvůr Králové).

Se společností Piranha Film spolupracujeme na seriálu Teleapatyka (kamera), který vysílá ČT od 29.10.2010 každý pátek .

Podpořte petici proti stavbě dálnice napříč migračními trasami zvířat v NP Serengeti. Více informací najdete na http://www.serengetinesmizemrit.cz/

Ve spolupráci se zlínskou zoo jsme dokončili dokumentární film „Zachráníme supy?“.

S Václavem Chaloupkem natáčíme nový večerníčkový seriál. Česká televize o tom připravila reportáž.

 

 

Krátký sestřih z NP Mkomazi (Tanzánie) natáčený v dubnu 2010 na konci období dešťů. Naši tři nosorožci dvourozí (Jamie, Deborah a Jabu) mají již své výběhy o rozloze 3,5 a 1,7 km2 a najít je v buši je možné jen díky vysílačce v jejich rohu.

V neděli 14. února 2010 vysílala Česká televize v pořadu Objektiv naší reportáž o severních bílých nosorožcích.  Na reportáž se ze záznamu můžete podívat zde.

Dokončili jsme film o záchraně nejohroženějšího savce na Zemi „Poslední šance pro severní bílé nosorožce“. Slavnostní premiéra za účasti mnoha z těch, kteří se na projektu podíleli proběhla 4.2.2010 v ZOO Dvůr Králové (info zde).  Natáčení probíhalo v ZOO Dvůr Králové a v keňské rezervaci Ol Pejeta. O transportu nosorožců v prosinci 2009 informoval např. server Aktuálně.cz zde.Na celém projektu se podílely kromě ZOO Dvůr Králové také Fauna et Flora International, Back to Africa, Ol Pejeta Conservancy, Kenya Wildlife Service a Lewa Wildlife Conservancy.

 

Reportáž o reintrodukci tří nosorožců dvourohých do Tanzánie byla zařazena do vysílání pořadu Objektiv v neděli 6.12.2009 (ČT1 od 10.30 h), repríza následující pondělí od 19.30 h na ČT2. Celý pořad můžete shlédnout i online zde. Samostatnou reportáž najdete zde (otevřete pomocí Windows Media Playeru).

Dokončili jsme dokument o reintrodukci tří nosorožců dvourohých (černých) ze ZOO Dvůr Králové do rezervace Mkomazi v Tanzánii. Natáčení probíhalo v ČR i v Africe. Dokumentární film bude od 14.12.2009 k dispozici v ZOO Dvůr Králové (pro výukové účely). Zde je ukázka z natočeného materiálu:

 

 

V neděli 18.10.2009 byla v Objektivu (ČT 1) vysílána naše reportáž ze severního Madagaskaru. Zde si jí můžete prohlédnout.

Náš dokumentární film Kráska v šupinách můžete v těchto dnech vidět na mezinárodních filmových festivalech Ekofilm (Český Krumlov – nesoutěžní film na přání), Ekotopfilm (Bratislava) a Týká se to také Tebe (TSTTT Uherské Hradiště).

Seriál Přežili rok 2000 je znovu zařazen do vysílání České televize od 7.1.2010 (každý čtvrtek po 17. hodině na ČT2, opakování v pátek v 7:50 na ČT2). Každou hodinu, minutu, vteřinu ztrácí naše planeta další a další jedinečné živočišné druhy. Honba za ziskem, neznalost a nízká tolerance nejen ke svému okolí, ale ke křehkosti života a pestrosti planety vůbec, jsou hlavními důvody vymírání zvířat. Nejčastějšími průvodními jevy jsou nadměrný lov a ztráta přirozeného prostředí. Je těžké vyčítat vládám rozvojových zemí mizení původního pralesa z rozsáhlých území, když bez rozmyšlení kácíme aleje, z potoků děláme stoky, ničíme meze, a tím připravujeme řadu živočichů o místo pro život.V každém díle této série se divák seznámí s osudem jednoho navždy vyhubeného druhu a příběhem druhu příbuzného, kterého se podařilo v minutě dvanácté zachránit. Vrcholem této práce je navracení zachráněných druhů tam, kde to podmínky dovolují, do míst původního výskytu. Zde je odkaz na stránky pořadu na webu ČT.

V dubnu 2009 vyšla ve vydavatelství JOTA kniha Na cestě 1, kam kapitolu o Madagaskaru napsal Jiří Bálek

Aktuální informace a fotografie k současné situaci na Madagaskaru najdete zde, informace jsou průběžně též na serveru France 24 a BBC. Pavel Hošek zpracoval kompletní přehled posledního vývoje zde.

 V sobotu 28.února 2009 měl v Činoherním studiu v Ústí n.L. světovou premiéru film „Po stopách ptačího eldoráda“. Více v článku v Ústeckém deníku.

Dokončili jsme též natáčení večerníkový seriál „Podivuhodná cesta ježka Aladina“. Vysílání v ČT od 23.února 2009. Informace na webu české televize zde. Na stránkách ČT je možno shlédnout jednotlivé díly v plné TV kvalitě zde.

Celý letošní rok jsme natáčeli dokumentární film o historii ústecké zoo „Po stopách ptačího eldoráda“, který jsme dokončili v prosinci 2008. Od ledna 2009 je k dispozici na dvdeshopu na www.zoousti.cz . Kromě toho jsme ve spolupráci s firmou Videoreport s r.o. připravili audiovizuální stránku expozice ústeckého muzea  Zapomenutí hrdinové. Od 7. října budete moci shlédnout náš film o Madagaskaru na putovní výstavě Národního muzea, tentokráte v Prachaticích. Na webu www.makingofeuropa.net můžete vidět naší reportáž o finském hororu SAUNA.

Ve spolupráci s firmou Videoreport s.r.o. jsme natočili dokument Pracovní rehabilitace v praxi. Slavnostní premiéra proběhla 16. dubna 2008. Dokument bude pro zájemce dostupný na dvd prostřednictvím úřadů práce.

S Přemyslem Rabasem jsme dokončili seriál "Přežili rok 2000" o zachráněných a vyhubených druzích zvířat. Seriál je připraven do podzimního vysílání České televize.  S vybranými díly se můžete setkat také na filmových festivalech, např. Academia film Olomouc a TUR film  Ostrava.

Pravidelně můžete naše reportáže vidět v pořadu České televize Toulavá kamera (zde odkaz na oficiální stránky ČT). Toulavá kamera začíná v neděli v 10:00 hodin (repríza následující středu odpoledne). Toulavou kameru vysílá v reprízách také program ČT24 a na jeho www stránkách je možno si jej prohlédnout i online z archívu.

Připravujeme další reportáže z Madagaskaru pro pořad České televize Objektiv. Zde je ukázka z jedné nich: 

Koncem října vyšla kniha CESTOMÁNIE 3 kam Jiří Bálek napsal část věnovanou Madagaskaru. Vydalo nakladatelství Kartografie.

3. listopadu 2007 bylo pokřtěno DVD Soutěsky u Hřenska s filmem vyrobeným LEMURIA TV.

Na přelomu září a října 2007 jsme natáčeli v Egyptě část nového večerníčku o ježcích. V Egyptě pochopitelně vystupují ježci ušatí, ale také řada dalších zvířat (tarbíci, hroznýšci, zmije, scinkové, velbloudi atd.)

Další dva díly pořadu Na cestě jsme natáčeli v červnu 2007 s Petrem Horkým v Mozambiku (vysílání 3.9.2007) a Jihoafrické republice (vysílání 1.10.2007). 

Pro novou expozici Infocentra Českého Švýcarska v Krásné Lípě jsme dokončili audio a videoprogramy. Expozice je již přístupná návštěvníkům.

  V Národním muzeu Praha jste mohli během celé doby konání výstavy „Madagaskar – laboratoř bohů“ shlédnout náš dokument o Madagaskaru. Naše „pravěké“ záběry byly k vidění i na výstavě Lovci mamutů. Podíleli jsme se i na výstavě Stopy lidí.

Nový večerníčkový seriál Václava Chaloupka o malém rysovi MADLA A ŤAP se vysílal v ČT od 24. února 2007 VÍCE NA STRÁNKÁCH ČT ZDE (první sérii fotografií z natáčení najdete zde , druhá série z natáčení je zde , třetí série je zde a čtvrtá zde).

Po odvysílání  dílu večerníčku, ve kterém se „lovec a špatný myslivec“ pokusí zastřelit oba hlavní hrdiny se pod heslem „potrefená huse se vždy ozve“ ozvala Myslivecká jednota s protestem a požadavkem aby se tento díl nevysílal již nikdy a ČT se omluvila. Doporučuji k oživení paměti nejen myslivcům tento článek.

 Na přelomu října a listopadu 2006 jsme natáčeli na severu Madagaskaru (MontagneAmbre a Ankarana) a v dubnu 2007 na jihu Madagaskaru (Andringitra a Isalo). Reportáže z této cesty připravujeme pro pořad Objektiv ČT.

V rubrice Fotobanka založena ukázková fotogalerie věnovaná zatím jen Madagaskaru. 

 V dvojčísle 9-10/2006 časopisu Cestopisy vyšel rozhovor s Jiřím Bálkem.

 V září 2006 jsme v Africe natáčeli dva díly do pořadu Na cestě - Namibii (vysílání dne 4.12.2006 - zde jej můžete shlédnout online) a Botswanu (vysílání 15. ledna2007).

 Jiří Bálek byl v pátek 18.8.2006 hostem pořadu ČT24 Před půlnocí. Zde se můžete podívat na videozáznam.

 Na přelomu října a listopadu 2005 jsme v Jižní Africe natáčeli pokračování seriálu Kouzlo Afriky. Díly natočené během této cesty jste mohli vidět v České televizi přibližně od poloviny prosince do konce ledna (každé pondělí na ČT1 od 21.00 hodin). Pořad můžete sledovat i po odvysílání online na stránkách České televize.

 Ve spolupráci s vydavatelstvím Graspo jsme na rok 2006 připravili kalendář Krásy Madagaskaru (zde najdete náhled).

 V nejstarší zoo na světě - ve Vídni - jsme natáčeli reportáž o zdejším chovu koal pro Objektiv ČT. Další reportáž, tentokráte o pandách velkých se vysílala v neděli 29.4.2007 od 10.30 na ČT1.

   

Ve dnech 21. a 22.června 2005 jsme natáčeli v Laponsku u finského města Kittila slavnost Slunovratu "Půlnoční slunce". Slunce opravdu dvě minuty před půlnocí vykouklo z mraků a ozářilo břeh řeky a slavnostní vatru.

 Dokončili jsme uvítací a prezentační video pro firmu Hampson.

 

 Dokončili jsme dokument o Soutěskách, včetně jazykových verzí v angličtině, němčině a ruštině. Dokument byl prezentován na přehlídce TOURFILM 2005 v Karlových Varech.

  Začátkem dubna 2006 jsme natáčeli v Bratislavě film o filmu Bathory (www.jakubiskofilm.com).Koncem března 2006 jsme natáčeli v rumunské deltě Dunaje další film o filmu (maďarský scifi film DELTA).Koncem května 2005 jsme natáčeli v Žatci film o filmu "Ještě žiju s plácačkou, čepicí...".V polovině března jsme natáčeli v Budapešti film o filmu "Johana", začátkem března jsme v pražském ateliéru Pokrok natáčeli film o filmu "Doblba" (zde je odkaz na www stránky filmu). V únoru jsme v Maďarsku natáčeli film o filmu "Opravdový Santa". V předloňském roce jsme natáčeli film o filmu "Žiji" ("Ich lebe"), koprodukční česko-německý film o životě Boženy Němcové, dále film o filmu "Blízko nebe" a "Indián a sestřička". Výsledek můžete vidět na adrese http://www.makingofeuropa.net (stránky jsou v angličtině) . Další natáčené filmy o filmu: Overnight (Maďarsko), Pusinky (ČR), Obsluhoval jsem anglického krále (ČR).

 Videokazeta MADEIRA, kterou jsme vytvořili společně s CK Snail Travel získala na loňském festivalu TOURFILM cenu PRIX FIJET INTERNATIONAL (výsledkovou listinu najdete zde).

  Pro CK Livingstone jsme připravili na rok 2010 další zájezd na Madagaskar s přírodovědným zaměřením. Podrobnosti najdete zde

 

 

Kontakty

emaily: jiri.balek(at)lemuriatv.cz jiri.balek(at)seznam.cz

telefony:

602 410 580

+261 32 50 901 32  (číslo na Madagaskar)

 

Navštivte také

MADAGASKARSKÝ WEB EXPEDICE LEMURIA

 

http://www.hradniparticka.cz

http://www.nemluvizame.cz/

 

Aktualizováno 6.4.2012