Toulavá kamera v roce 2005

(seznam reportáží z roku 2003 najdete tady a z roku 2004 tady)

Pořad České televize o zajímavostech České republiky. Vysílá se každou neděli od 10.00 hodin na ČT1 (repríza v následujícím týdnu). LEMURIA TV do tohoto pořadu pravidelně přispívá. Zde jsou reportáže, které jsme natočili a připravili do vysílání v roce 2005.

Sbírka afrického umění

Jiří Anderle, jeden z nejlepších českých i světových grafiků druhé poloviny 20. století, je vášnivým sběratelem afrického umění. Jeho kouzlu propadl před 40ti lety, když si pořídil první sošku. Ta, jak se ukázalo, začala postupně přitahovat další a další. Během let se výtvarníkovi podařilo shromáždit velmi cennou kolekci, kterou můžete dnes obdivovat v jeho galerii.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

 

Pivovarské muzeum

Řekne-li se historický pivovar, v kontextu naší republiky se jich vybaví asi více, ale pokud zúžíme prostor pouze na Prahu, zůstane jen jeden jediný, a to populární pivovar U Fleků. Když Flekovští před šesti lety slavili 500. výročí, rozhodli se vytvořit v bývalé sladovně muzeum.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysíláno 30.1.2005

 

Muzeum hudby

V listopadu otevřelo znovu své brány České muzeum hudby. V 90. letech přišlo o své prostory ve Velkopřerovském paláci na Malé Straně a po 14 ti letech našlo nové sídlo v odsvěceném a přestavěném kostele sv. Máří Magdaleny v Karmelitské ulici, kde donedávna sídlil státní archív. Monumentální budova tak znovu ožila nejen díky návštěvníkům muzea, ale i díky koncertům, které se tu pravidelně konají.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 20.3.2005

 

Masopust na Vísecké rychtě

Pojďte se teď společně s námi podívat na největší roubené stavení v Čechách. Monumentální stavba stojí v obci Kravaře na severu Čech. Patřila bohaté rodině Kernů, která v tehdejší obci Víska od 16. století zastávala rychtářský úřad a dědila ho z generace na generaci. Vísecká rychta se dnes proměnila v malý skanzen. Najdete tu nejen černou kuchyni, spižírnu i velkou světnici se svatým koutem z dob rychtáře Kerna, ale i expozici lidového umění a nábytku.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysíláno 6.3.2005

 

Světová výstava sklípkanů

Chcete se vypravit do pralesů a pozorovat jejich obyvatele aniž byste museli opustit město? Tak tuhle příležitost máte v centru Plzně. Vznikla tu expozice plzeňské zoo zvaná Akva tera a po celý letošní rok tu navíc kromě jiných pralesních živočichů můžete obdivovat i největší výstavu sklípkanů na světě.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 13.3.2005

 

Muzeum českého venkova na zámku Kačina

Zámek Kačina, který stojí nedaleko Kutné Hory, je nejvýznamnější empírovou stavbou v Čechách. Pochlubit se může unikátní zámeckou knihovnou a empírovým divadlem. Seznámit se tady můžete nejen se životním stylem šlechty, ale i s životem venkovanů v minulých stoletích. Rozsáhlých prostorách zámku je totiž místěno Muzeum českého venkova.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

 

Farmaceutické muzeum na Kuksu

Bolí vás hlava nebo škrábe v krku? Určitě většina z vás si v takovém případě dojde do lékárny pro nějakou tabletu nebo alespoň bylinkový čaj. Pokud by vás zajímalo, jak to v takové lékárně vypadalo třeba v období baroka, vydejte se teď spolu s námi do Hospitalu Kuks. Pod názvem “Kouzlo apatyky” tady České farmaceutické muzeum vystavuje své historické sbírky a ukazuje vývoj lékáren od 18.do 20. století. Ti zvídavější si mohou dokonce i roli lékárníka na chvíli sami vyzkoušet.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 20.3.2005

 

Pěstitel orchidejí

Čarokrásné květy orchidejí možná pro někoho voní exotikou. Nenechte se ale mýlit, tyto nádherné květiny rostou snad kromě Antarktidy po celé zeměkouli, tedy i u nás. Ve volné přírodě jich bylo objeveno asi 30 tisíc druhů. Další nepřeberné množství pestrobarevných květů vzniklo uměle, díky křížení jednotlivých druhů nebo dokonce rodů. Pojďte se teď s námi podívat za jedním úspěšným pěstitelem orchidejí. Pan Vondruš nás pozval nejen do svého skleníkového království,ale navštívili jsme i jeho laboratoř, kde rostlinky rozmnožuje.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 27.3.2005

 

Zámek Hořovice

Zámek v Hořovicích u Berouna byl opuštěn svými majiteli před 60 lety, kdy se musela německá knížecí rodina po válce odstěhovat. Dnes už to zde opět žije jako za starých časů. Zámkem se linou melodie hracích strojků, dětský smích, ale i záhadné zvuky místních skřítků…

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysíláno 17.4.2005

 

Pražské jezulátko

Praha je v zahraničí pověstná coby magické město, jehož památky chtějí denně zhlédnout tisíce návštěvníků. V kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici zní cizí řeči skutečně nepřetržitě. Ale pozor, důvodem tohoto jevu není architektura, nýbrž soška zvaná Pražské Jezulátko.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysíláno 17.4.2005

 

Údolí Peklo

Pojďte se teď spolu s námi podívat do Pekla. Ale nebojte se, čerti tam nebudou. To jen stará legenda praví, že o vznik jedinečného údolí na Českolipsku se postaral sám rohatý. Podle geologů vyhloubila údolí ledovcová řeka a jejím působením vznikly v pískovcových skalách nejrůznější převisy,rokle a jeskyně. Území skalních stěn je dlouhé asi 5 km v roce 1967 bylo vyhlášeno Národní přírodní památkou. Více se už ale dozvíte v následující reportáži.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 1.5.2005

 

Muzeum hraček

Člověk nemusí být předškolního věku, aby se s radostí, nostalgií či jen tak pro pobavení s chutí ponořil do světa dětských her a hraček. Kdo si chce zavzpomínat, užasnout nebo se poučit, měl by zamířit do bývalého purkrabství v areálu Pražského hradu. Sídlí tam Muzeum hraček, nad nímž převzal záštitu český i německý prezident. Doprovod dětí není podmínkou!

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek

 

Africká vesnice v ZOO Jihlava

Město Jihlava má svou zoologickou zahradu už od roku 1958, ale původně byla spíše jen malým zookoutkem. Dnes v malebném údolí řeky Jihlávky, v lesoparku Březinovy sady, žije více jak 100 druhů vzácných zvířat. K výstavbě jejich obydlí byly použity výhradně přírodní materiály. Dřevo a kámen. Nejnutnější ochranné bariéry tvoří sklo. Zoo bez mříží se specializuje na chov opic a malých šelem a před dvěma roky tady dokonce vyrostla celá africká vesnice.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 15.5.2005

 

Kounovské kamenné řady

Zajímají vás záhady a věci opředené tajemstvím? Pokud ano, tak se spolu s námi vydejte za tajemnými pozůstatky pradávných obyvatel do Přírodního parku Džbán. V zalesněné pahorkatině nedaleko Loun se dochovaly památky na pravěké osídlení už ze starší doby kamenné. Řadu otázek stále vyvolávají záhadné kamenné řady u Kounova. Původ a účel těchto 14 ti rovnoběžných křemencových řad nebyl doposud nikým spolehlivě objasněn a tak jejich existence nechává stále dostatečný prostor pro naši fantazii.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 5.6.2005

 

Klokočské skály

Několik málo kilometrů od Turnova směrem na Semily najdeme další perlu patřící do náhrdelníku Českého ráje- Klokočské skály. Na jejich okraji se nachází obrovská pískovcová jeskyně. Jmenuje se Postojná a právě v ní byly objeveny pozůstatky nejstaršího osídlení v Českém ráji. Součástí chráněného území jsou i skály Betlémské, které tvoří severní část celé přírodní rezervace. V jižní části Klokočských skal zas stojí zbytky skalního hradu Rotštejn.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

 

Parníky v Hradci Králové

Jako na Mississippi v 19. století si může připadat návštěvník Hradce Králové, který si vybere pro poznání města netradiční plavbu po Labi. Na parníčcích, jež vyrobily šikovné ruce lodního modeláře a milovníka parních strojů, nebudete vědět, jestli dříve sledovat okolí, nebo dokonalý výsledek lidského důmyslu.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 26.6.2005

 

Renesanční Slavonice

Na pomezí Čech, Moravy a Rakouska leží město, které si díky chudobě zachovalo dnes tolik obdivovanou, renesanční tvář. Slyšíte dobře: díky chudobě. Tak jako italské Pompeje zakonzervovala láva, Slavonice uspalo zrušení obchodní stezky. Co nedostatek peněz, který zastavil stavební vývoj, dokázal, posuďte sami.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 3.7.2005

 

Včelařská farma

Jedno staré čínské přísloví praví:” Med sto nemocí léčí a tisíce předchází”. Med jako lék používaly také naše babičky, když říkaly:” Jedna sklenice medu – půl lékárny doma. Možná, že už se dnes na med jako na elixír trochu pozapomnělo, proto se teď spolu s námi vydejte na jednu z největších včelařských farem u nás. Manželé Provazníkovi z Veletova u Kolína vědí o medu a o včelách snad úplně všechno.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 19.6.2005

 

 

Výletní areál Pěnčín

V jižním cípu libereckého kraje, v místech, kde končí Podještědí a začíná Český ráj leží malebná obec Pěnčín, která je známá svou sklářskou a bižuterní tradicí. Charakteristické pro tuto oblast jsou takzvané mačkárny skla, které zpracovávají skleněné tyče na výrobu korálů a skleněných perlí. Pokud vás zajímá jak takové skleněné skvosty vznikají, nenechte si ujít návštěvu místního Výletního areálu. O výrobě korálů a perlí se tu dozvíte téměř vše a nejen to....

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 24.7.2005

 

 

Peruc

Nedaleko Loun v blízkosti řeky Ohře leží obec Peruc, místo, ke kterému se váže romantická pověst o setkání knížete Oldřicha a krásné Boženy. Chudá vesnická dívka knížeti natolik učarovala, že si ji vzal za ženu. Jejich láska přinesla zemi požehnání. Narodil se jim syn Břetislav a rod Přemyslovců tak nevymřel po meči. Pojďte se teď spolu s námi podívat do míst, kde k oné osudové lásce došlo.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 28.8.2005

 

 

Paromilové

Pan Jakoubek z Velkého Poříčí má na dnešní dobu, tak trochu neobvyklého koníčka. Parní stroje. Největší radost mu samozřejmě udělá, když vzkřísí k životu starý parní stroj, který už ležel někde na smetišti dějin. Pod jeho rukama ale vznikají i úplně nové parní stroje, které pak nejčastěji využívají modeláři jako pohon do maket parníků. Pan Jakoubek je dokonce založil Modelářskou parolodní společnost. Jejím členem se může stát každý, kdo vlastní jakýkoliv parní strojek a smysl pro humor.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 23.10.2005

 

 

Zámek Žleby

Na východě středních Čech, nedaleko Čáslavi, stával ve 13. století gotický hrad. Po zničení husity musel být znovu postaven a postupně si prošel renesančními a barokními úpravami. Dnešní romantickou tvář mu vtiskl v 19. století Karel Vincenc Auersperg. Veliký romantik a muž, který se držel šlechtických zásad, přestavěl sídlo do novogotické podoby a během svého života tu nashromáždil jednu z nejvýznamnějších evropských sbírek zbraní. Zámek o kterém je řeč se jmenuje Žleby a vy se teď můžete spolu s námi na něj vypravit.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 18.9.2005

 

 

Muzeum filmu

Jste také pravidelným divákem filmů pro pamětníky? Pak si určitě nenechte ujít následující reportáž. Spolu s vášnivým sběratelem a fanouškem filmové historie Milanem Wolfem půjdeme teď na chvíli oprášit zašlou slávu starých časů. Pan Wolf si totiž před nedávnem splnil jeden svůj velký sen a na Praze 4 nedaleko bránického divadla si otevřel malé muzeum filmu.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 13.11.2005

 

Pěstitel bambusů

Asiaté tvrdí, že bambus je prý jediná rostlina ve kterém se snoubí ženský i mužský prvek. Ladnost stébel symbolizuje ladné křivky ženského těla, vitalita a pevnost stonku zase symbolizuje mužskou sílu. Na naší planetě jich roste více jak 1000 druhů. Rostou v tropech i subtropech, některé druhy zase žijí v mírném pásmu. Že se jim může dobře dařit i v našich podmínkách nám předvedl pan Vlastimil Kastner z Lenešic. S kamerou jsem navštívili jeho japonskou zahradu, jejíž součástí je i bambusový háj.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 6.11.2005

Tudy na úvodní stránku LEMURIA TV

Tady najdete reportáže z roku 2004

Tady najdete reportáže z roku 2003