Toulavá kamera v roce 2004

(seznam reportáží z roku 2003 najdete tady)

Pořad České televize o zajímavostech České republiky. Vysílá se každou neděli od 10.00 hodin na ČT1 (repríza ve středu ve 14:05 a ve čtvrtek v 00:50). LEMURIA TV do tohoto pořadu pravidelně přispívá. Zde jsou reportáže, které jsme natočili a připravili do vysílání v roce 2004.

 

Dům hodin

Poté, co byla uzavřena naše jediná výstava starožitných hodin na zámku Štemberk, jezdilo se za hodinářským uměním až do Vídně. Nyní opět můžeme staré hodinové stroje obdivovat i u nás. Dům hodin není v metropoli, tak jako jinde ve světě, ale na místě stejně magickém jako je Praha - na Karlštejně.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 4.1.2004

 

Chovatel tropických brouků

Díky civilizaci ztrácíme stále více kontakt s přírodou. Snad proto stále více lidí doma chová nejrůznější exotická zvířátka. Pan Čuřík z Lomnice nad Lužnicí si také kousek přírody přenesl domů. Chová totiž doma exotické brouky. On jim ale říká živé drahokamy a při pohledu na jejich pestrobarevné krovky mi nezbývá nic jiného než mu dát za pravdu.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 4.1.2004

 

Pralesničky

Víte co jsou to pralesničky? Pokud ne, tak se s námi pojďte podívat do jednoho panelákového bytu v Praze. Pan Zeman si sem totiž přenesl kousek tropů a chová tady takzvané žáby šípového jedu neboli pralesničky, které jinak převážně žijí v lesích jižní a střední Ameriky.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 11.1.2004

 

Pohádkový Sychrov

Pokud jste si o Vánocích neužili dost pohádek ,můžete se teď společně s námi vypravit na pohádkový zámek Sychrov. Nejen, že se v jeho prostorách několik pohádek natáčelo, ale občas tady i nějakou tu pohádkovou postavu ještě potkáte.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 8.2.2004

 

Sběratel etnických hudebních nástrojů

Vlastislav Matoušek je muzikant, který umí zahrát snad na každý nástroj, který se mu dostane do rukou. V jeho malém ateliéru najdete požehnanou sbírku etnických hudebních nástrojů. Možná je to tím, že když byl v Japonsku, prolezl v městě Nara nosní dírkou největší sochy Buddhy na světě. Říká se, že komu se prý ten husarský kousek povede, toho bude v životě provázet štěstí.

redaktor: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek

 

Bozkovské jeskyně

Pojďte se teď s námi vypravit do malebné krajiny západního Podkrkonoší. Nebudeme se ale toulat po kopcích.Tentokrát jsme s naší kamerou sestoupili do romantického labyrintu Bozkovských dolomitových jeskyní,které kromě krápníkové výzdoby a křemenných říms ukrývají největší podzemní jezero v Čechách.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 18.1.2004

 

Psí spřežení

V Toulavé kameře jsme vám už představili řadu lidí se zajímavými koníčky. Nejinak tomu bude i dnes.V případě rodiny Škodových jsou tím koníčkem psi. Protože ale Škodovi také rádi sportují, rozhodli se své zájmy spojit a věnovat mushingu – neboli závodům psích spřežení.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 1.2.2004

 

Alchymistická Budyně

Najít elixír mládí touží lidé po staletí. Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka nechal dokonce za tímto účelem zřídit v 16. století na hradě v Budyni nad Ohří alchymistickou dílnu. Alchymisté, kteří na Budyni pobývali, se tu snažili vynalézt kromě elixíru mládí třeba také kámen mudrců nebo umělé zlato.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 1.2.2004

 

Tiské stěny

Pískovcová skalní města patří bezesporu mezi nejzajímavější a turisticky velmi vyhledávaná místa u nás. Většina návštěvníků tam míří v letních měsících. Skalní města však mají svou poetickou přitažlivost i v zimě, jak se můžeme přesvědčit v následující reportáži. Zamíříme v ní do Tiských stěn v Labských pískovcích na severu Čech.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 15.2.2004

 

Dýmky Dušana Kleina

Režisér slavných “básníků” Dušan Klein je majitelem více jak 120 nejrůznějších dýmek,ale přesto o sobě tvrdí, že není sběratel. První dýmku si pořídil ještě jako student Famu a od té doby se u něj začaly dýmky shromažďovat jakoby náhodou. V pracovně pana režiséra mají své místo například dýmky, které kouřili herci František Filipovský nebo Bohouš Záhorský.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 22.2.2004

 

100 let Harley Davidson

První motocykly Harley – Davidson spatřily světlo světa v jedné malé, dřevěné boudě roku 1903. Počátky proslulé firmy, kterou založili tři bratři Davidsonové s přítelem Harleyem, nebyly snadné, ale na rozdíl od mnoha jiných nezanikla a vstoupila do dalšího století. Legendární dvouválcová motorka je dodnes snem snad každého motorkáře.

redaktor: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 22.2.2004

 

Turnovské muzeum

Oblast v okolí Turnova v Českém ráji od pradávna přitahovala pozornost hledačů drahých kamenů. Nejstarší naleziště na tomto území pocházejí ze starší doby kamenné. V muzeu Českého ráje v Turnově se můžete nejen blíže seznámit s těžbou vzácných nerostů jakou jsou granáty, jaspisy nebo acháty, ale předvedou vám tu i jejich zpracování.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 7.3.2004

 

Železnobrodské roubenky

S Toulavou kamerou jsme tentokrát navštívili Železný Brod. Toto podkrkonošské město je proslulé zejména díky sklářskému umění. My jsme se sem ale vypravili za lidovou architekturou. Při procházce nejstarší čtvrtí Trávníky jsme měli pocit, že jsme se díky zachovalým roubeným stavbám ocitli v 19.století.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 29.2.2004

 

Sběratel bankovek

Nemáte peníze? Nevadí. Přijďte si je alespoň prohlédnout na výstavu. Tak to je motto unikátní expozice, kterou uspořádal sběratel bankovek pan Krist na plzeňské radnici. Název Svět za všechny peníze napovídá,že jsou tu k vidění papírová platidla prakticky ze všech koutů světa. A to od 18.století až po současnost.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 29.2.2004

 

Mořský akvarista

Pan Hynek Dařbuján miluje moře a mořský svět. Každý rok se pravidelně jezdí na několik týdnů potápět do tropů. V mořském světě ale tráví i zbytek roku. Řadu let se totiž věnuje mořské akvaristice, má doma několik velkých akvárií a o mořské fauně a flóře napsal i několik knih.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 14.3.2004

 

Hasičské muzeum v Chrastavě

Oheň je jeden ze živlů, který od pradávna člověku pomáhá,ale někdy dokáže také nepříjemně škodit. A tak lidé po řadu staletí vytvářeli speciální družiny,které se cvičily k jeho zkrocení. Letos v červnu uplyne 140 let od vzniku prvního hasičského sboru u nás. Za historií hasičů jsme se vypravili do Chrastavy. Díky společnému úsilí místního Sboru dobrovolných hasičů, tady vzniklo ojedinělé muzeum.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 11.4.2004

 

Stolová hora Vysoký Sněžník

V následující reportáži se vydáme do západní části chráněné krajinné oblasti Labské pískovce na severu Čech. Najdeme tu největší stolovou horu České republiky s podzemním labyrintem puklinových jeskyní a kamennou věž, na které byl zachycen první televizní signál na našem území.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 14.3.2004

 

Sběratel loutek

Pojďte se teď podívat do světa kašpárků,čertů a jiných pohádkových bytostí a na chvíli si námi připomenout tradiční loutkové divadlo. Pan Vorel sbírá od dětství loutky a za ta léta se mu podařilo nashromáždit něco kolem 2000 tisíc nejrůznějších postaviček. Některé loutky z jeho sbírky si můžete prohlédnout v Národním muzeu nebo také v Muzeu loutek v Chrudimi.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

 

Sopečné zajímavosti Českého středohoří

V následující reportáži se vydáme na sever Čech. S Toulavou kamerou dnes navštívíme České středohoří, kde uvidíme zajímavé úkazy dávné sopečné činnosti. Jako trpaslíci si budeme připadat na Dubí hoře ve východní části pohoří. V té západní zas budeme obdivovat unikátní kamenná slunce a dozvíme se, kde se tu vzal proslulý český granát.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 11.4.2004

 

Pěstitel masožravých rostlin

Masožravé rostliny-vhodný dárek pro tchýni. Tak to je oblíbený slogan pana Jaroslava Reidla, jednoho z největších pěstitelů masožravých rostlin u nás. Svému koníčku, z kterého se postupem času stalo i zaměstnání, se věnuje už 25 let a v jeho solárním skleníku najdete asi 120 druhů těchto zajímavých kytiček.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 18.4.2004

 

Cínový důl v Krupce

Pojďte si teď spolu s námi projít hornickou stezku v Krušných horách. Na jejich jihovýchodním úpatí leží starobylé hornické městečko Krupka. Výskyt cínu sem přivedl první obyvatele pravděpodobně už v době bronzové. Původně se těžil cín z naplavenin místních potoků. Když lidé přesídlili do hor, začalo se s těžbou ve skále. Nejdříve na povrchu,později,asi od 15.století i hlubinně.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 2.5.2004

 

Bořeň

Znáte ten pocit, kdy jen nevěřícně kroutíte hlavou nad krásami přírody? Skalnatý vrch Bořeň v Českém středohoří patří mezi přírodní skvosty, které takto dokáží ohromit. Je nepřehlédnutelnou dominantou bílinského údolí, ale dokonce i nejmohutnějším znělcovým útvarem ve střední Evropě. Tvarem připomíná ležícího lva, který střeží nejen své okolí, ale i význačné rostlinky, které tam rostou. A podle pověsti tam dokonce v jeskyni bydlí čarodějnice.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 16.5.2004

 

Hazmburk

Pokud budete projíždět Českým středohořím určitě nemůžete přehlédnout dvě vysoké věže stojící na vrcholu strmého čedičového útesu, které připomínají zašlou slávu gotického hradu Hazmburk. Tato nezaměnitelná silueta hradní zříceniny je dobře viditelná na vzdálenost několika desítek kilometrů. A vy si teď určitě nenechte ujít její prohlídku zblízka.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 27.6.2004

 

Výrobce dýmek

Pan Jirsa miluje práci se dřevem a už dlouhá léta kouří dýmku. Spojením těchto dvou vášní vznikla malá rodinná dílna na výrobu dýmek. Její hlavní motto je vynikající řemeslná práce a téměř mateřský přístup k výrobě každé dýmky. Pečlivost a cit pro detail je pak samozřejmě na každém kousku,který vznikne pod rukama pana Jirsy, vidět.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 30.5.2004

 

Skanzen Zubrnice

S kamerou jsme se tentokrát zatoulali do vísky Zubrnice v Českém středohoří. V klínu kopců tady leží ukrytý nejmladší skanzen lidové architektury u nás. Kromě starých staveb tady mají poslední dodnes provozuschopnou teplovzdušnou sušárnu na ovoce v Českém středohoří. A to není všechno. Nedaleko vsi je malé nádraží s muzejní expozicí železniční dopravy, které si dokonce zahrálo ve dvou známých českých filmech.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 6.6.2004

 

Hrubá skála

Skalní města Českého ráje jsou první přírodní památkou České republiky,která jsou horkým kandidátem na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. K nejznámějším určitě patří Hruboskalské skalní město,kterému vévodí zámek Hrubá skála. Ten vyrostl přímo na mohutných pískovcových skalách a z jeho věže se před námi otevře jeden z nejkrásnějších pohledů na Český ráj.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 13.6.2004

 

Bílí jeleni v Žehušicích

Víte, kde najdete největší stádo bílých jelenů na světě? U nás v žehušické oboře nedaleko Čáslavi. Vzácní bílí jeleni jsou tady chováni už bezmála dvě stovky let. V minulosti byl jejich chov častokrát ohrožen, ale v současné době se jim tady opravdu daří. A není divu, když jim tady patří 266 hektarů anglického parku v široké nivě řeky Doubravy.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 20.6.2004

 

Zámek Chyše

Původně gotický hrad v obci Chyše v údolí řeky Střely byl několikrát přestavěn. Největší slávy dosáhl za panství rodu Lažanských, kdy zde působil i spisovatel Karel Čapek. V posledních desetiletích ale postupně chátral a byl na pokraji zániku, dokud jej nezakoupil potomek z rodu Lažanských, který zámek i přilehlý park kompletně zrestauroval.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 4.7.2004

 

Klášterec nad Ohří

Na levém břehu řeky Ohře, na rozhraní Krušných a Doupovských hor leží malebné městečko Klášterec nad Ohří. Letos uplyne přesně 210 let od založení místní porcelánky, která proslavila nejen město, ale i zručnost jeho obyvatel. Pokud vás zajímá historie českého porcelánu,tak si určitě nenechte ujít návštěvu místního muzea, které najdete v areálu kláštereckého zámku.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 3.10.2004

 

Bonsai - rostlina v misce

Oáza klidu a harmonie. Tak by se dala stručně charakterizovat zahrada pana Karla Chramosty. Více jak 25 let se totiž věnuje své velké lásce-bonsajím. Každá bonsai v jeho zahradě je takovým malým uměleckým dílem a prohlédnout si jeho přírodní galerii určitě stojí zato.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 1.8.2004

 

Muzeum psacích strojů

Není to ještě tak dávno, co ke každé správné kanceláři neodmyslitelně patřil onen charakteristický zvuk psacího stroje. Pokrok jde ale neuvěřitelně dopředu a tak si v dnešní počítačové době na mechanický stroj vzpomeneme už asi jen s lehkým úsměvem. Pokud byste se ale přeci jen chtěli vrátit do historie, tak si určitě nenechte ujít návštěvu Muzea psacích strojů v České Kamenici na Děčínsku. Najdete tu unikátní sbírku psacích strojů z celého světa.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 8.8.2004

 

Kost a údolí Plakánku

Hrad je tvrdý jako kost a kost patří psovi. Tak to podle legendy byla slova Jana Žižky po marném obléhání hradu, který byl postaven v místě, kde se setkávají tři údolí. Ve skutečnosti ale Žižka hrad nikdy neobléhal a pravdivé na této pověsti je pouze to, že hrad Kost opravdu vynikal svou vysokou obranyschopností a nikdy nebyl dobyt.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 8.8.2004

 

Porta Bohemica - Brána Čech

Víte, kde byste našli Bránu Čech? Pokud nevíte, tak se možná budete divit, že není někde u hranic, ale hluboko ve vnitrozemí. Vytvořila ji v severních Čechách naše nejdelší řeka

Labe, která není sice opěvována Bedřichem Smetanou tak jako Vltava, ale přesto jí to nic neubírá z její krásy. Pojďme teď spolu projít labským údolím od Litoměřic po Ústí nad Labem.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 22.8.2004

 

Papouščí farma

Uvažovali jste někdy o tom, že si domů pořídíte papouška? Tito barevní opeřenci jsou sice věrní a milí společníci a v dobách antiky prý měli dokonce větší cenu než otrok, na oplátku ale vyžadují zase spousty péče. O tom jsme se sami přesvědčili na papouščí farmě v Bošovicích u Brna. Manželé Škrhákovi se věnují chovu papoušků už více jak 20 let a dá se říct , že svým miláčkům obětují veškerý svůj čas.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 12.9.2004

 

Maloskalsko

K nejkrásnějším oblastem na severu Čech patří určitě Maloskalsko,které bývá také někdy nazýváno perlou v náhrdelníku Českého ráje. S kamerou jsme se tentokrát toulali po Vranovském hřebenu,který se rozprostírá nad pravým břehem řeky Jizery. Na úzkém pískovcovém masívu se dodnes zachovaly zbytky skalních hradů Vranov a Frýdštejn.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 24.10.2004

 

Červený hrádek

Na malém vršku nedaleko Jirkova v severních Čechách stojí malebný zámeček s názvem Červený Hrádek. Nenechte se ale zmást jeho názvem. Zámek byl původně hrad a Červený se mu začalo říkat podle barvy zdiva,která mezi zelení stromů zářila do okolí. Aby těch zmatků nebylo málo,zámek je dnes žlutý a červené zůstalo pouze nádvoří, které v současnosti zdobí dřevěné pohádkové postavy.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

 

Karlovarské podzemí

Karlovy Vary si již před staletími získaly světovou proslulost svými léčivými prameny. O léčebných účincích zdejší termální vody by mohla vypovídat celá plejáda světových osobností. Tryskající termální voda je ale také zcela mimořádný fenomén a přináší s sebou mnoho zajímavostí i problémů. Přesvědčit se o tom můžeme na vlastní oči v karlovarském podzemí.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 28.11.2004

 

Kouzlo vitráží

Kouzlo vitráží obdivují lidé více než tisíc let. Zářící barevná okna zdobila původně katedrály a kostely, ale jejich dnešní použití je mnohem rozmanitější. Také výroba vitráží prošla některými změnami, ale základem je pořád starobylé umělecké řemeslo. To mohou potvrdit i manželé Kantovi na Podbořansku, kteří se výrobou vitráží zabývají více než deset let.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 10.10.2004

 

Chovatel želv

Pokud jste si až dosud mysleli,že želvy jsou pomalá a líná zvířátka,tak se podívejte na následující reportáž, možná, že potom změníte názor. S Toulavou kamerou jsme navštívili Petra Juračku,který chová hned pět druhů želv a nutno říct, že má o zábavu každý den postaráno.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 3.10.2004

 

Středověký důl Kovárna v Obřím dole

Když si horalé v Krkonoších v dávných dobách stěžovali u boha Peruna na bídu a strádání, přislíbil jim pomoc. A tak se v Obřím dole z lůna Růžové hory zrodil ochránce hor Krakonoš.Ten prý pak ukryl do masívu hory Sněžky vzácný poklad. Při jeho hledání narazili lidé na vzácné rudy,které přinesly obživu mnoha generacím. Letos v létě zpřístupnili albeřičtí jeskyňáři v Obřím dole historické důlní dílo Kovárna. Při jeho prohlídce si dokonce na vlastní kůži můžete vyzkoušet středověký způsob těžby.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 5.12.2004

 

Chovatel kudlanek

V našem pořadu jsme vám už představili několik vášnivých chovatelů, kteří žijí se svými exotickými zvířecími miláčky v paneláku. Tak například pan Zelinka odchoval úspěšně v panelákovém bytě mláďata krokodýlů. Pan Zeman zase vyčlenil ve svém malém bytě jeden pokoj žabkám-pralesničkám. I tentokrát jsme se vydali za chovatelem do paneláku. Pan Habal z Chrudimi má opravdu neobvyklého koníčka, věnuje se totiž chovu kudlanek. A nutno říct, že o těchto maskovaných predátorech dokáže dlouze a zajímavě povídat.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 31.10.2004

 

Sedlář

Dobrá řemeslná práce byla odpradávna ceněna a řemeslníci byli uznávaní odborníci. O řemeslu se říkalo, že má zlaté dno a kdo ovládá řemeslo, je bohatý. Nevím, jestli to platí ještě dnes... každopádně vám teď představíme řemeslníka, který svou práci miluje a je na ni také dostatečně pyšný. Pan Siebert z Ústí nad Labem je sedlář a jeho hlavní motto zní: Krásný kůň musí mít krásné sedlo.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 21.11.2004

 

Chovatel strašilek

Na první pohled vypadají jako suchá větvička, kůra nebo okousaný list. Na druhý pohled by možná mohly i někoho vyděsit. Vždyť také jejich jméno vzniklo z latinského slova phasma (čti fasma), které znamená duch nebo přízrak. Řeč je o tropickém hmyzu, kterému v češtině říkáme strašilky. Bát se jich ale nemusíte, nejsou nebezpečné. V následující reportáži vás o tom přesvědčí jejich chovatel a obdivovatel Jaromír Zajíček..

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

 

Trochu jiný akvarista

Cílem asi většiny akvaristů je akvárium, na které je především radost pohledět. Stejně tak začínal i doktor přírodních věd, Jindřich Novák. Z jeho koníčka se ale postupem času stalo povolání a dnes ho ryby zajímají spíše z vědeckého hlediska. V jeho akváriích plavou rybky, které byste asi u běžného akvaristy nenašli. Jedná se o ostnoploutvé ryby a jejich domovem je střední Amerika.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

 

Gobelíny v Jindřichově Hradci

Výroba gobelínů – tkaných nástěnných koberců – má velmi starou tradici. V Evropě vznikaly proslulé manufaktury hlavně ve Francii a Belgii, ale většina z nich už dávno zanikla. Avšak u nás, v zemi bez gobelínářské tradice, existuje v Jindřichově Hradci dílna, odborníky považovaná za skutečnou světovou špičku.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek

 

Muzeum Pragovek

Obsah názvu Praga nebo označení pragovka není zřejmě nutné nikomu dlouze vysvětlovat. Výrobky naší největší automobilky, které kdysi patřily k evropské špičce, i dnes voní starými dobrými časy. Není divu, že kouzlu historických vozů propadl nejeden fanda. Většinou však zůstalo jen u obrázků nebo malých modelů. Pan Příhoda ze Zbuzan u Prahy si ale svůj sen splnil ve velkém.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek

 

Tajemné postavy adventu ve skanzenu v Kouřimi

Doba adventu je dnes poznamenaná hlavně spěchem, úklidem a nákupy. Jako by se v záplavě peněz a stresu vytratila poezie oslav Ježíškova narození. Pojďme se podívat o 100 i více let zpátky, jak si s vytvořením pocitu svátečnosti a velikosti chvíle uměli poradit naši předkové.

redaktor: Hana Skálová kamera: Jiří Bálek vysílání 19.12.2004

 

Textilní muzeum v České Skalici

“Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka”, zpívá se v jedné známé písničce. Pěkné šaty ale dělá hlavně kvalitní látka. A právě za její historií jsme se vypravili do Textilního muzea v České Skalici. Tady se dozvíte téměř vše o vývoji výroby a zušlechťování tkanin. Součástí expozice je i dílna vzorkaře nebo modrotiskaře. Odvážnější návštěvníci si mohou dokonce některé techniky rukodělné textilní výroby sami vyzkoušet.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

 

 

 

 Připravujeme:

Sbírka afrického umění, Kounovské kamenné řady, Brtnické ledopády a další

Tudy na úvodní stránku LEMURIA TV

Tady najdete reportáže z roku 2003