Toulavá kamera v roce 2003

Pořad České televize o zajímavostech České republiky. Vysílá se každou neděli od 9.30 hodin na ČT1. LEMURIA TV do tohoto pořadu pravidelně přispívá. Zde jsou reportáže, které jsme natočili v roce 2003.

Ropáci existují!

Mnozí z vás si jistě vzpomenou na Svěrákův dokumentární film "Ropáci". Pojednával o fiktivním nálezu zvláštních živočichů obývajících hnědouhelné doly na severu Čech. Vyhledávají prý ty nešpinavější stoky a vůbec si libují v aktivitách, které hraničí s možností přežití. O tom, že to nemusí být jen fantazie se přesvědčíme v této reportáži.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Štírolog

Štíři nepatří zrovna mezi oblíbené živočichy. Těžko bychom hledali jiné zvíře, které je tak často středem pozornosti tvůrců hororů, báchorek a pověr. A přece nebo právě proto jsou mezi námi lidé, kteří se štíry vědecky zabývají a dokonce na tomto poli patří mezi celosvětově uznávané odborníky.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Zima v Českém Švýcarsku

Když se řekne severní Čechy, většina si vybaví zdevastovanou krajinu pod Krušnými horami. V severních Čechách najdeme ale také druhé největší území v České republice s původní neporušenou přírodou. Je to České Švýcarsko, které se 1.1. 2000 stalo naším čtvrtým národním parkem.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Kouřící kopec

Za sopkami nemusíme cestovat do dalekých zemí, stačí vyrazit na sever Čech do chráněné krajinné oblasti České Středohoří. Pravda, žhnoucí lávu ani létající sopečné kameny tu neuvidíme, ale přesto tu je dodnes velmi zřetelné, že tato krajina vznikla sopečnou činností. A tak asi nikoho nepřekvapí, když řekneme, že tu můžeme narazit i na kopec, ze kterého se kouří.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Žabičky v ZOO Ústí nad Labem

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem je jednou z našich patnácti zoo. Proslavila se zejména úspěšným chovem zeber Hartmanové, ke kterému vede i celosvětovou plemennou knihu. Dnes se tam však podíváme za mnohem drobnějšími zvířátky.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Záhadolog

Tajemné a záhadné jevy asi v mládí přitahovaly každého z nás. Některým tenhle zájem přetrval až do dospělosti, ale jen pro málokoho se stal dokonce i povoláním. Ing. Ivan Mackerle dal záhadám přednost před svým původním zaměstnáním konstruktéra.

redaktor: Jiří Bálek kamera: Jiří Bálek a archiv ing. Ivana Mackerleho

 

Opičí království

Když člověk bydlí v paneláku nemusí to nutně znamenat, že se odcizí přírodě. Manželé Podhajští z Hradce Králové mají kousek tropické přírody doma. A nejsou to rozhodně běžná domácí zvířata, která chovají.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Zapomenuté rotundy

Češi mají ke svým kořenům zvláštní vztah. Místa, která by se pro jiné národy stala místem, kam by pořádaly poutě, a ochraňovala je, jsou zapomenutá a v osamění. Která to jsou? Dívejte se…

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek

 

 

Nejmenší hračky

Jedno známé rčení praví, že co je malé, to je hezké. Paní Jitka Říhová z Hostouně u Prahy se tím inspirovala a začala vyrábět hračky, které se vejdou jen do dlaně. Její trpělivost a dovednost jí za to přinesly zápis do Guinnesovy knihy rekordů.

redaktorka: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

 

První české slůně

V českých zoologických zahradách bylo za celou jejich historie chováno celkem 44 slonů. Nikdy se ale u nás nenarodilo sloní mládě. Díky Zoologické zahradě v Ústí nad Labem a v případě slonů dosud unikátní metodě inseminace je naděje, že se i tohle změní.

redaktor: Jiří Bálek kamera: Jiří Bálek a archiv ZOO Ústí n.L.

 

 

Výrobce středověkých hudebních nástrojů

Muzikantů je u nás hodně. Muzikantů, kteří umí vyrábět hudební nástroje není moc. A ty, kteří umí vyrábět středověké instrumenty, spočítáte na prstech jedné ruky. Patří mezi ně František Pok.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek

 

 

Netradiční kraslice

Podle lidových tradic bylo velikonoční vajíčko odpradávna symbolem života a znovuzrození. Mělo schopnost přivolávat úrodu a plodnost. Naši předci věřili, že jejich barvením se zázračná síla vajec ještě umocní. K malování se původně používala jen červená barva – symbol krve a lásky. Ale jak šel čas, přidávaly se nejen další barvy, ale rozvíjela se i technika zdobení, lidská fantazie a zručnost.

redaktorka: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

 

Menhiry

Slovo menhir je z keltštiny a znamená dlouhý kámen. Vztyčování kamenů, často až neuvěřitelně obrovských, se váže na prastaré tradice snad z mladší doby kamenné. Menhiry najdeme na celém světě a i u nás v Čechách.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek

 

 

Pštrosí farma

Od dětství jsme u nás byli zvyklí vídat cizokrajná a zvláště teplomilná zvířata jen v zoologických zahradách. Na vesnicích to bylo dané. V každém hospodářství se chovaly kozy, slepice a nějaký ten skot. Doba jde dál a lidé zkoušejí cokoli. A tak už málokoho překvapí, že i v naší zemi můžeme na vesnici potkat třeba pštrosa afrického, kterému sluší úplně jiná scenérie. A nebo ne?

redaktorka: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

 

Řecko v Čechách

Je známo, že Řekové už od dávných dob vyhledávali nová místa a nové domovy. Na území úrodných Čech se nikdy v minulosti neusadili řečtí migranti, nikdy u nás nevznikla řecká komunita. To se však změnilo v polovině minulého století, kdy Čechy zaplavily vlny vyděděnců po občanské válce v Řecku. Když se po létech situace zklidnila, někteří se vrátili do vlasti, ale mnoho  Řeků zůstalo a našlo v Čechách svůj druhý domov. Přestože tu ale už dávno mají své rodiny, stále v nich přetrvává stesk po vlasti. A tak se alespoň snaží zachovávat své tradice a způsob života.

redaktorka: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

 

Ledové jámy

V jedné z únorových Toulavých kamer jsme vám ukázali kopec Boreč, který v zimě na vrcholku kouří. Dnes se opět vypravíme do Českého Středohoří abychom tentokrát navštívili jiný vrch, kde můžeme v této době pozorovat jev zcela opačný.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Spiderman

O pavoučcích se sice u nás traduje, že přinášejí štěstí, ale přesto má spousta lidí k pavoukům odpor. Ten se vytvářel nejen po dlouhá staletí na základě pověr a předsudků. Dodnes maminky zcela nesmyslně svým ratolestím říkají "fuj!" při pohledu na všechny osminohé tvory. Jsou ale lidé, kterým krása pavouků a zvláště sklípkanů učarovala natolik, že se jim věnují celý život.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Unikátní dar Heřmanovu Městci

Heřmanův Městec - městečko kousek od Pardubic – neprojíždějte bez zastavení. Má totiž novou obrazárnu. Pan Josef Horák zdejším občanům věnoval svoji unikátní kolekci obrazů a soch, kterou sbíral padesát let. Podívejte se, kolik obrazů se mohlo vejít do dvoupokojového bytu.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek

 

Sběratel lebek

Lidé sbírají ledacos. Známky, pivní tácky, auta, obrazy…Jsou ale sběratelské obory, které na první pohled mohou u mnoha lidí vyvolat nepříjemné pocity. Být sběratelem lebek jistě v tomto směru není jednoduché. Lebky však jsou svým způsobem krásným výtvorem přírody, ale také důležitým vědeckým materiálem a učební pomůckou. Za jedním sběratelem lebek jsme se s Toulavou kamerou vypravili do severních Čech.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 29.6.2003

 

Cínařství

Cínovec, Karlovy Vary, Cheb, Sokolov, Krásno, Jáchymov nebo Bečov nad Teplou – společným jmenovatelem těchto měst je řemeslo, které v období středověku doslova vzkvétalo – cínařství. Půjdete-li po jeho stopách dnes, naleznete namísto cínařské dílny nejspíš muzeum. Nám se podařilo navštívit jak muzeum, tak opravdového cínaře.

redaktorka: Lenka Novotná kamera: Jiří Bálek vysílání 6.7.2003

 

Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou je jedna z nejmalebnějších vesniček Českého krasu. Začátek její historie spadá do konce devátého století, kdy se podle legendy pod mohutnou skalní stěnou usadil první český křesťanský poustevník svatý Ivan – původně kněžic chorvatský.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 13.7.2003

 

Země permoníků

Kdybych Vám teď pověděla o existenci místa, kde se teplota po celý rok drží na 8° C, jezdí tam barevný vláček a pro ty odvážnější a trénovanější z nás je možnost se tam potápět, nebudete toto místo hledat v mapě ale hned si zřejmě poklepáte na čelo. V následující reportáži však zjistíte, že takové místo skutečně existuje..

redaktor: Zuzana Šmajlerová, Jiří Bálek kamera: Jiří Bálek vysílání 27.7.2003

podrobnosti na www.podzemi-cma.cz

 

Zlatokopové

O zlaté horečce v Kalifornii, na Aljašce, v Austrálii, na Novém Zélandě nebo ve Skotsku jste už jistě slyšeli. Možná jste dokonce četli “Kaňon celý ze zlata” Jacka Londona nebo “Zlatou sopku” Julese Verna. Chcete-li se naučit oddělovat v rýžovací misce zlato od hlušiny, máte jedinečnou příležitost navštívit s námi jednu z mála zlatonosných oblastí České republiky, kterou letos v létě postihla zlatá horečka.

redaktor: Pavla Kaszová, Lenka Novotná kamera: Jiří Bálek

 

 

Mistr nožíř

Nožířské řemeslo v Čechách vrcholilo v období 16. století. Průmyslová revoluce na konci devatenáctého století, která ovlivnila celý další rozvoj civilizace, způsobila také postupný zánik mnoha nožířských dílen. My se dnes podíváme, jak si s konkurencí strojové techniky poradil plzeňský mistr v nožířském oboru a mnohanásobný držitel titulu “Brusič roku” - pan Karel Hons.

redaktor: Lenka Novotná kamera: Jiří Bálek vysílání 17.8.2003

 

Mořský svět

Doba prázdnin a dovolených končí. Pokud jste letos nebyli u moře nebo se vám po něm zasteskne, můžete si dobu odpočinku připomenout návštěvou Mořského světa na pražském Výstavišti a bez potápěčského vybavení se na chvíli ponořit pod hladinu.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 7.9.2003

podrobnosti na www.morsky-svet.cz

 

Václav Chaloupek a jeho zvířata

Bojíte se vlků a medvědů? V tom případě se obloukem vyhněte hájovně na samotě u lesa nedaleko Plzně, protože tam můžete tyto šelmy potkat téměř v kteroukoliv denní dobu. Když vám ale prozradím, že v tomtéž lese se můžete zároveň setkat s večerníčkovými postavičkami, možná vás tam přece jen bude něco lákat. Toulavá kamera neodolala, strach překonala a řekla si, že kdo se bojí, nesmí do lesa. Pokud jste na tom podobně, pojďte s námi na malou procházku.

redaktor: Lenka Novotná kamera: Jiří Bálek vysílání 31.8.2003

 

Hrad Červený újezd

Snili jste někdy o cestování v čase? Pokud ano,tak co byste řekli malému výletu do historie. V Červeném Újezdě nedaleko Prahy se můžete na chvíli vrátit do minulosti a podívat se zblízka na život českého venkova v době našich předků. Hrad na který se právě díváte, byste na mapě asi hledali marně. Stavba totiž vznikla teprve před dvěma lety a pro veřejnost byla otevřena letos v dubnu. Nejedná se o nějakou kopii historické stavby. Je to originální nový hrad a při jeho stavbě se vycházelo z tradičních řemeslných postupů.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 14.9.2003

podrobnosti na www.hrad-cervenyujezd.cz

 

Mistři knihařského řemesla

Pojďte se teď s námi podívat na opravdové mistry ve svém oboru. Manželé Sobotovi se věnují uměleckému knihařství a jejich knižní vazby, které jsou vystavovány po celém světě, dostaly řadu mezinárodních ocenění. My jsme se za nimi vypravili do Lokte u Karlových Varů, kde jsme kromě unikátního muzea knižních vazeb navštívili i jejich dílnu.

redaktor: Pavla Kaszová, Lenka Novotná kamera: Jiří Bálek vysílání 14.9.2003

více na www.jsobota.cz

 

Eurosafari

Setkali jste se někdy tváří v tvář zubrovi, praturovi nebo sajze tatarské? Láká vás pozorovat noční život zvířat? Tak o takové zážitky se vám postarají v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově, jehož součástí je tak zvané Eurosafari.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 21.9.2003

více na www.zoopark.cz

 

Bylinkář

Teď vás seznámíme s Pavlem Váňou z Nového Bydžova. Má  profesi, která se nevyučuje na žádné škole - je totiž bylinkář. Naučit se rozumět léčivým rostlinám je prý z části dar a z části léta nekonečného tvrdého studia.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 5.10.2003

 

Drábské světničky

S naší kamerou se často touláme i po starých hradech. Tentokrát jsme se vypravili na místo, které na první pohled hrad připomíná jen velmi vzdáleně. Jedná se totiž o zbytky hradu vytesaného do skal. Objeven byl až v 19. století a dostal jméno Drábské světničky, snad prý podle toho, že byl do skal vydrápán.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 28.9.2003

 

Chovatel mravenců

Přemýšleli jste někdy o tom, chovat doma mravence? Pravda, jejich malá tělíčka s kusadly jistě nepředstavují prototyp domácího mazlíčka. Nicméně jsou lidé, kteří si jejich křehkou krásu zamilovali natolik, že jim ve svých bytech vyrábí sádrová hnízda. Jedno takové panelákové mraveniště jsme navštívili s Toulavou kamerou.

redaktor: Světlana Dankovčíková kamera: Jiří Bálek vysílání 5.10.2003

 

Neprakta - sběratel masek

Jiřího Wintra "Nepraktu" zná každý jako malíře a kreslíře vtipů. Málokdo, ale o něm asi ví , že je také vášnivý sběratel. Stejně tak jako jsou originální jeho kresby, jsou samozřejmě originální i předměty, které sbírá. Ostatně přesvědčte se sami.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 16.11.2003

 

Chovatel krokodýlů

Chovat v paneláku nějaké to zvířátko není dnes už nic neobvyklého. Psa nebo kočku má na sídlišti už snad skoro každý. Pan Jaroslav Zelinka se ale zamiloval do krokodýlů a tak je chová ve svém bytě ve třináctém patře na chomutovském sídlišti. V jednom z pokojů bydlí hned celá krokodýlí rodinka.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 26.10.2003

 

Soutěsky Kamenice

Pojďte se teď s námi podívat do pískovcových skal nedaleko Hřenska. Sluníčko už sice nehřeje tak jako v létě, ale za to spolu s barevným listím vytváří skvělou kulisu na romantický výlet. Právě na podzim jsou prý Edmundova a Divoká soutěska nejhezčí.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 2.11.2003

 

Železniční klub (Parní lokomotivy)

Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že skoro každý malý kluk alespoň jednou zatoužil vlastnit doma malou železniční dráhu a pouštět si na ní modely mašinek a vláčků. Stejně tak na tom byla parta nadšenců ze Železničního klubu zlíchovské Výtopny. Těm jejich láska k mašinám vydržela dodnes a díky jejich nadšení přežívají historické parní lokomotivy, které by už asi jinak skončily ve starém železe.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 23.11.2003

 

Houslař Jan Špidlen

O houslích se říká, že jsou nástrojem, který ze všech nejvíc připomíná lidský hlas. Má podobně široký rozsah a lze na ně vyjádřit všechny pocity lidské duše. V následující reportáži poznáte mistra houslaře, který je v tuto chvíli nejlepším na světě.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 9.11.2003

 

Hornické muzeum v Příbrami

Pojďte se teď společně s námi vypravit do kraje stříbra. A to konkrétně do Příbrami. Navštívili jsme tady s Toulavou kamerou hornické muzeum. Je největší v České republice a pokud chcete vidět opravdu všechno, tak si na jeho návštěvu rezervujte raději celý den.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 30.11.2003

 

 

Největší sbírka hlavolamů

Rubikova kostka je ještě dnes nepostradatelným doplňkem každé rodiny. Rádi si nad ní lámeme hlavu, rádi o ni přemýšlíme a nebo ji bereme prostě jen jako dekoraci. Málo kdo si však uvědomí, že tato barevná kostka byla původně pouze učební model pro studenty k nácviku prostorové orientace. Když ji v roce 1974 Ernö Rubik představil svým studentům, stala se okamžitě nejoblíbenějším hlavolamem. A jinak tomu není ani dnes. Se svými více než dvě stě milióny prodaných kusů představuje dosud špičku ledovce v oblasti hlavolamů. A jak je to s ostatními hlavolamy? Jaké jsou jejich příběhy? Jak se dělí a jak vypadají? Na to se půjdeme podívat k panu Jaroslavu Frejberkovi.

redaktor: Světlana Dankovčíková kamera: Jiří Bálek vysílání 14.12.2003

 

Sběratel rádií

S naší kamerou se často zatouláme do nějakého muzea. Tentokrát, ale stačilo zajít na návštěvu k panu Petru Fridrichovi a rázem jsme si jako v muzeu připadali. Pan Fridrich je totiž vášnivým sběratelem rádií. V jeho sbírce, která čítá více jak tisíc kousků, najdeme radiopřijímače od prvopočátků rozhlasového vysílání až po současnost.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 30.11.2003

 

Sběratel listů za vyučenou

O řemeslu se říká, že má zlaté dno a řemeslník zlaté ručičky. Nevím jestli to platí ještě dnes,ale dříve byli dobří řemeslníci uznávaní odborníci a lidé si jich cenili. O tom by mohl dlouze vyprávět pan Miloslav Krist z Plzně,který má dost neobvyklého koníčka. Sbírá totiž historické výuční a tovaryšské listy. Nebo jak se dříve říkalo – listy za vyučenou.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek vysílání 28.12.2003

 

Betlémář František Valena

František Valena je loutkař a betlemář. Loutky jsou jeho obživou a betlémy vášní. Přijali jsme pozvání do jeho pražského ateliéru, loutek i betlémů je zde na malém prostoru opravdu požehnaně.

redaktorka: Jolana Matějková kamera: Jiří Bálek vysílání 14.12.2003

 

Řezbář

Někteří lidé chodí do lesa na houby, jiní zase jen tak načerpat sílu. Ale žije mezi námi několik nadšenců, kteří si na místo lesních plodů pokaždé přinesou nějaký ten klacík, nebo větev. Jedním z nich je bezpochyby i pan Oldřich Jahodář z Vlašimi. Tyto úlovky ho už léty inspirují k výrobě samorostů. Postupem doby se zdokonalila jeho manuální zručnost natolik, že nezůstalo jen u nich.

redaktorka: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

Herci z Ranče Desperados

Určitě jste viděli už spousty filmů, ve kterých hrají koně. Na první pohled možná nic neobvyklého. Než se ale takový kůň postaví před filmovou kameru, vyžaduje to spousty hodin tvrdého tréninku. S  Toulavou kamerou jsme se tentokrát vypravili na jeden ranč v severních Čechách, kde se koně připravují nejen pro filmovou kariéru.

redaktor: Pavla Kaszová kamera: Jiří Bálek

více na www.ranchdesperados.com

Tudy na úvodní stránku LEMURIA TV

Tudy na stránku Toulavá kamera