Toulavá kamera v roce 2006

(seznam reportáží z roku 2003 najdete tady, z roku 2004 tady a z roku 2005 tady)

Pořad České televize o zajímavostech České republiky. Vysílá se každou neděli od 10.00 hodin na ČT1 (repríza v následujícím týdnu). LEMURIA TV do tohoto pořadu pravidelně přispívá. Zde jsou reportáže, které jsme natočili a připravili do vysílání v roce 2006.

Návrat zubrů

Víte jaké je největší evropské zvíře? Přestože může vážit téměř tunu a být vysoké jako dospělý muž, těžko bychom ho v přírodě hledali. Bylo totiž málem vyhubeno. Můžeme se za ním ale vypravit do chomutovského zooparku, kde se o jeho záchranu významně zasloužili. Průvodcem nám bude ředitel zooparku Přemysl Rabas.

redaktor: Jiří Bálek kamera: Jiří Bálek a Chalil Baalbaki vysílání 5.2.2006

 

Litoměřice

Město na soutoku Ohře a Labe se nazývá Litoměřice, přezdívá Zahrada Čech a jeho starobylé centrum patří k nejkrásnějším městským památkovým rezervacím v Česku. I ten, kdo si myslí, že toto město dobře zná, může ze zasvěceného výkladu průvodců odhalit mnohá tajemství. Například ta, která skrývá litoměřické podzemí.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 12.2.2006

 

Sběratel lastur

Pana Podhajského z Hradce Králové jsme už jednou navštívili. To když jsme obdivovali jeho chov drápkatých opiček. Dnes se podíváme na jeho druhou dlouholetou zálibu - sbírání lastur. Tenhle starobylý kmen bezobratlých živočichů obývá planetu Zemi pravděpodobně už od dob trilobitů - od prvohor. I v dnešní době jich žije několik desítek druhů, většinou v mořích a oceánech, ale najdeme je i ve sladkých vodách a na vlhčích místech souše. Od pradávna sloužili lidem jako zdroje potravy, dekorativní předměty, nástroje, používali se k barvení látek a v lékařství a dokonce byli i formou peněz.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Zimní soutěsky

Pohádkový svět Soutěsek u Hřenska jsme již před časem navštívili. Bylo to však v sezóně. Tentokrát využijeme výjimečné příležitosti podívat se sem v zimě, kdy má zdejší říčka Kamenice a okolní pískovcové skály své jedinečné kouzlo, které zůstává obyčejně skryto běžným turistům. I když, letošek bude i v tomhle výjimečný. Soutěsky se pro vás otevřou dříve, tak abyste mohli vidět chladnou zimní krásu na vlastní oči.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Skrytá krása stvoření

Věda může být pro mnohé nudná a stereotypní záležitost. Docent lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni Josef Reischig naopak ví, že věda je fascinující a obyčejný pohled do mikroskopu nabízí i obrazy plné krásy. Protože každý z nás nemá možnost se na takové záběry podívat, nabízíme vám unikátní příležitost nahlédnout za oponu skryté krásy stvoření.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek

 

O čem mluví lebky

Tvary lidské lebky jsou notoricky známé, ale napadlo vás někdy jak vypadá lebka například takového žraloka? Zajímá vás, co všechno dokáže zoolog z lebky vyčíst a jakým způsobem ji vlastně umí z tkáně vypreparovat? Za patrně největší sbírkou rybích lebek v Čechách jsme se vypravili do Plzně, kde nám jí ukázal zoolog Pavel Zuber.

redaktor: Libor Michalec kamera: Jiří Bálek vysílání 23.4.2006

 

Hrádky v Českém Švýcarsku

Do našeho nejmladšího národního parku jsme nedávno nahlédli, to když jsme se propluli na lodičkách hlubokými Soutěskami říčky Kamenice. Tentokráte vystoupáme na kopečky. Budou nás totiž zajímat středověké skalní hrady. Jen v málokteré krajině jich je tolik na jednom místě jako tady v severních Čechách. Na území parku jich najdeme šest. Dnes se vypravíme na první tři, na ty, které leží v jižní části Českého Švýcarska. Průvodcem nám bude člověk nad jiné povolaný - archeolog František Gabriel, který právě tyto skalní hrádky zkoumá.

redaktor: Jiří Bálek, Martina Pleskotová kamera: Jiří Bálek vysílání 23.4.2006

 

Kyjovský hrádek

Minule jsme se spolu toulali po skalních hrádcích na Jetřichovicku. Dnes se do Českého Švýcarska vypravíme s archeologem dr. Gabrielem znovu a tentokráte nás bude zajímat Kyjovské údolí. Tam najdeme největší ze skalních hrádků v Českém Švýcarsku.

redaktor: Jiří Bálek, Martina Pleskotová kamera: Jiří Bálek vysílání 30.4.2006

 

Brtnický a Vlčí hrádek

A teď se po třetí vydáme na skalní hrádky v Českém Švýcarsku. Zbyly nám totiž dva, které jsme ještě nenavštívili - Brtnický a Vlčí. Jako všechny zdejší skalní hrádky, jsou i tyto opředeny spoustou tajemství, které nám pomůže rozplést opět archeolog František Gabriel. Pojďme s ním nahlédnout do jejich dávné středověké historie, po níž se zachovalo tak málo svědectví do dnešních dnů.

redaktor: Jiří Bálek, Martina Pleskotová kamera: Jiří Bálek

 

Pravčická brána

V národním parku České Švýcarsko jsme se letos už několikrát toulali. Zatím jsme ale vždy opomenuli navštívit jeden z nejzajímavějších skalních útvarů Evropy, který se stal symbolem našeho nejmladšího národního parku. Tak to nyní napravíme a skalní most zvaný Pravčická brána si prohlédneme opravdu důkladně spolu s geoložkou Zuzanou Vařilovou.

redaktor: Jiří Bálek, Martina Pleskotová kamera: Jiří Bálek

 

 

 

Připravujeme:

Helfenburk, Roubenky v NP České Švýcarsko, Tiské stěny a další...

Tudy na úvodní stránku LEMURIA TV

Tady najdete reportáže z roku 2005

Tady najdete reportáže z roku 2004

Tady najdete reportáže z roku 2003