Objektiv

 Magazín zahraničních zajímavostí vysílaný každou neděli od 10.30 hodin na ČT1. Naše studio do tohoto pořadu pravidelně přispívá. Zde je výběr našich reportáží:

Starší reportáže (výběr od roku 1993 do roku 2001):

Aloalo (scénář: Pavel Hošek, kamera: Jiří Bálek)
- o zváštních ozdobách na hrobech Mahafalyů na jihu Madagaskaru
Indonéské Benátky (scénář: Pavel Zvolánek, kamera: Jiří Bálek)
- o městě Banjarmasin na jihu Kalimantanu
Rituály v Toraje (scénář: Pavel Zvolánek, kamera: Jiří Bálek)
- zajímavé pohřební zvyky obyvatel centrálního Sulawesi
Život na ostrovech (scénář: Pavel Zvolánek, kamera: Jiří Bálek)
- o mistrech batiku a balijském tanci kecak
Konec dlouhých uší (scénář: Pavel Zvolánek, kamera: Jiří Bálek)
- na návštěvě ve vesnici Dayaků na Kalimantanu
Pískovce po malgašsku (scénář: Libor Kunte, kamera: Jiří Bálek)
- bizarní pohoří Isalo na jihozápadě Madagaskaru
Trnité království (scénář: Libor Kunte, kamera: Jiří Bálek)
- trnitý buš Madagaskaru
Jedovatí hadi Kostariky (scénář a kamera: Jiří Bálek)
- jedovatí hadi v přírodě a v ústavu na výrobu hadích sér
Naděje pro prales (scénář a kamera: Jiří Bálek)
- o projektu znovuzalesňování v Kostarice
Příroda Kostariky (scénář a kamera: Jiří Bálek)
- filmová procházka kostarickými pralesy
Čeština na madagaskaru (scénář: Pavel Hošek, kamera: Jiří Bálek)
- o majitelce hotelu, která má české předky
Takosy, tamales a jiné dobroty (scénář: Libor Kunte, kamera: Jiří Bálek)
- o mexickém jídle
Naděje vyhoštěných (scénář: Libor Kunte, kamera: Jiří Bálek)
- návštěva v leprosáriu
Sarančata - létající katastrofa (scénář: Libor Kunte, kamera: Jiří Bálek)
- štáb KOKTEJL TV zažil na Madagaskaru invazi sarančat
Latinskoamerická věž (scénář: Pavel Hošek, kamera: Jiří Bálek)
- o dominantě Mexico City
Za želvími obry (scénář a kamera: Jiří Bálek)
- o projektu na záchranu největších želv světa
Je libo ponorku? (scénář a kamera: Jiří Bálek)
- výprava turistickou ponorkou do hloubky 35 m pod hladinu Indického oceánu (Mauricius)

Novější reportáže (od roku 2002):

 

Lidé na Mauriciu

Se svými šesti sty lidmi na čtvereční kilometr se řadí Mauricius mezi země s největší hustotou obyvatel. Jelikož Mauricius neměl žádné původní obyvatele, jsou všichni domorodci vlastně přistěhovalci z různých koutů Země. Na kultuře a zvycích Mauricijců je to znát.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Příroda Mauricia

Přestože příroda ostrova Mauricius již není to co bývala v dobách než na ostrov připluli první Evropané, přírodymilovný návštěvník ostrova se rozhodně nudit nemusí. Mauricius nabízí dostatek přírodních atrakcí i dnes.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Mayský Yucatán

Poloostrov Yucatán je tou částí Mexika, která je nejvíce navštěvována běžnými turisty vyhledávajícími hotelový komfort a dlouhé bílé pláže se spalujícím sluncem. Pokud však zamíří do vnitrozemí mohou se setkat s dávnou historií, kdy tento poloostrov obývali Mayové.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Motýlí dům

Obdivovat stovky tropických motýlů uprostřed zimy nemusí nutně znamenat drahou cestu do vzdálených zemí. Stačí navštívit jeden z Motýlích domů, třeba zrovna ten, který najdete v historickém centru Vídně.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Po jižním pobřeží Jižní Afriky - 1., 2. a 3. část

Afrika - to nejsou jen pouště, rozlehlé savany plné zvěře či tropické pralesy. O Jihoafrické republice se říká, že je to celý svět v jedné zemi. Zde můžete najít i místa, která byste v Africe nečekali.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Dům moře ve Vídni

V roce 1942, po necelém roce stavby byla ve vídeňském Esterhazyparku zprovozněna palebná věž. Sloužila pro odstřelování letadel a také pro obyvatele jako úkryt před bombardováním. Po válce se tento vojenský objekt proměnil v nouzový hotel. V jednu chvíli se uvažovalo i o jeho odstranění, ale nakonec se rozhodlo, ponechat jej jako výstrahu. Dnes už tento válečný relikt potěšil několik generací.

redaktor: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

 

Vodopády v poušti

Většina z nás si poušť představí jako nekonečné písečné duny. O Kalahari to neplatí tak doslova. A když po dlouhém období sucha zaprší, člověk si ani jako v poušti nepřipadá.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Xel-Há, ráj na Zemi

Mexiko. Pro někoho znamená tequilu, pro někoho mariachi se sombrérem, jiní si vybaví pyramidu nebo ostré jídlo kořeněné chili. My se v následující reportáži podíváme do míst, které podle legendy vytvořili sami bohové Mayů.

redaktor: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

 

Divadlo módy v Moskvě

Říká se, že krása je relativní a je v oku toho, kdo ji vnímá. V následující reportáži se přeneseme do Moskvy a zároveň do světa módy. Nahlédneme pod pokličku návrháři Slavovi Zajcevovi, který obléká manželku prezidenta Putina a navrhl kolekci pro účastníky olympijských her. Podíváme se, jak lze netradiční divadelní formou předvést netradiční divadelní modely.

redaktor: Šárka Hrdličková kamera: Jiří Bálek

 

 

Stolová hora a fynbos

Vydejme se nyní společně na jih afrického kontinentu a přesvědčme se, že Afrika nejsou jen rozlehlé savany, buše a pralesy. O poloze Kapského města se říká, že je ve světě velkoměst jednou z nejkrásnějších. A kdo se vydá do jeho okolí, pozná i jedno z nejzajímavějších, ale i nejohroženějších přírodních společenstev.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Jihoafričtí tučňáci

V jednom z minulých Objektivů jsme se seznámili s unikátním rostlinným společenstvem jihozápadní Afriky - fynbosem. Dnes se podíváme na Kapský poloostrov hlavně za tamní faunou.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

 

Akvárium dvou oceánů

Když se řekne Kapské město, každý si vybaví hlavně Stolovou horu, neodmyslitelnou dominantu tohoto jihoafrického přístavního města. Před sedmi lety tu vznikla další atrakce - takzvané Akvárium dvou oceánů. Právě nedaleko odtud se totiž mísí vody dvou teplotně odlišných a díky tomu i rostlinnými a živočišnými obyvateli se velmi lišících oceánů - Indického a Atlantického.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Madeira - historie osídlení a turistiky

Zatímco Kanárské ostrovy jsou již dlouhá léta častým cílem našich turistů, nedalekou Madeiru teprve objevují. Přitom má tento portugalský ostrov ležící v Atlantiku velmi dlouhou tradici turistiky, nejstarší z celé Evropy. Pojďme tedy společně objevovat čím to je, že Madeira již celé století láká návštěvníky.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Příroda Madeiry

Portugalskou Madeiru jsme již jednou navštívili. Věnovali jsme se tehdy historii osídlení a turistky. Dnes se zaměříme na přírodní zajímavosti toho ostrova.

redaktor a kamera: Jiří Bálek

 

Azorské ostrovy - 1.část (Sao Miguel)

Pojem Azorské ostrovy vzbuzuje v mnoha lidech představu tropických ostrovů s bujnou vegetací a bílými plážemi s kokosovými palmami. Skutečnost je ale úplně jiná, jak se přesvědčíme v následující reportáži, ve které zavítáme na největší z Azorských ostrovů, na Sao Miguel.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 5.9.2004

 

Skotské hry

Highland Games neboli hry Vysočiny se konají po celém Skotsku od května do poloviny září. Průběh her je dost podobný, liší se od sebe jenom velikostí. Jindy poklidné městečko Dufftown v severovýchodním Skotsku patří k místům, které touto velkolepou podívanou ožívá každý rok.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 19.9.2004

 

Azorské ostrovy - 2.část (Terceira, Pico a Faial)

Azorské ostrovy jsme již jednou navštívili a to největší a nejnavštěvovanější ostrov Sao Miguel. Tentokráte se podíváme na další tři ostrovy - Tersejru, Fajal a Piko. Vydáme se po stopách historie osídlení, sopečné činnosti a vyplujeme i na moře za velrybami.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 10.10.2004

 

Historie skotské whisky

Nespoutaná kopcovitá krajina severovýchodního Skotska je plná kontrastů a překvapení. Je protkána naučnými stezkami, které vás provedou tamními hrady a jejich velkolepou historií nebo vás seznámí s tradiční výrobou pravé skotské whisky, která ke Skotsku neodmyslitelně patří už od dávných časů.

redaktor: Milena Ritschelová kamera: Jiří Bálek vysílání 21.11.2004

 

Koaly ve Vídni

Před třemi lety oslavila vídeňská zoologická zahrada neuvěřitelných 250 let od svého vzniku. Však je také nejstarší na světě. V roce 1752 představil manžel Marie Terezie, Franz Stephan von Lothringen, na místě bývalé obory v Schönbrunnu svou menažérii. Ve třinácti výbězích vybudovaných kolem kruhového pavilonu bylo vystavováno 30 druhů zvířat. Od té doby se hodně věcí změnilo. Zoologické zahrady již dávno nejsou jen zvěřinci, ale především vědeckými a vzdělávacími institucemi. Ve vídeňské zoo došlo k největším změnám za posledních třináct let. Bylo vybudováno mnoho nových expozic a moderních pavilonů. Dnes se s kamerou podíváme do jednoho z nejnovějších - mezi populární australské koaly.

redaktor a kamera: Jiří Bálek vysílání 12.3.2006